fleon19
fleon19 fleon19
  • 28-01-2021
  • Mathematics
contestada

2 tons of mulch cost $14,720.00. What is the price per pound?

Respuesta :

happyiam
happyiam happyiam
  • 29-01-2021

Answer:the anser is $7,360

Step-by-step explanation:

all you need to do is divide 14,720 by 2 to get 7,360 because you are needing to know how much is one pound of mulch and you have twice the mount so all you need is to divide :)

Answer Link

Otras preguntas

which of the following problems plauged Great britan during the early years of king George lll's regin
ANSWER ASAP Which of the following statements about the American Revolution is true? It sparked a civil war among the newly formed states. It inspired the pe
If 3x - 1 = 11, what is the value of x2 + x?
A company manufactures 295 toy cars each day how amny toy cars does the company manufacture in 34 days
write each number in expanded form, then write in word form 23.5 164.38 209.106
What was meant by taxation without representation
How did chemist Fritz Haber and engineer Carl Bosch contribute to society
Letter A on the map labels which feature of the Middle East? Euphrates River Arabian Sea Tigris River Suez Canal
Draw a lewis structure for h3o . show all unshared electrons and the formal charges, if any. assume that bonding follows the octet rule.
a certain school has a total of 85 fifth graders if there are 13 more girls than boys how many of these are fifth grader boys