austind9645 austind9645
  • 28-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of rice crackers costs $2.88. Nathan purchased 1/3 pound of crackers. How much did he pay for the crackers

Respuesta :

MayaCrystal
MayaCrystal MayaCrystal
  • 28-01-2021

Answer:

$0.96

Step-by-step explanation:

Basically I just got a calculator and did 2.88*1/3

Other way:

1/3 = 0.333 (3 repeats forever)

2.88*0.333

^^^The second way isn't as accurate as the first^^^^

Answer Link
arielrocks111
arielrocks111 arielrocks111
  • 28-01-2021

Answer: 0.26

Step-by-step explanation:

not sure if this is right bc im bad at math haha hope it helps <3

Answer Link

Otras preguntas

what communication guidance would you give to varma and individuals like her who place an inordinately high value on body language ? expalain your position​
what is the origin of Ethiopian calendar​
Can anyone figure this out with a file link
What is one focus that is similar between communist and socialist platforms?
divide 10x4-14x3-10x2+6x-10 by x3-3x2+x-2
Vinny is interviewing for a job. He wants his take-home pay to be at least $42,000. What is the least salary he can earn if he pays 25% income tax?
A college financial adviser is interested in studying the number of students at his college who apply for loans when entering graduate school. Of the 721 studen
David's office had already recycled 14 kilograms this year before starting the new recycling plan, and the new plan will have the office recycling 1 kilogram of
how did albert einstein’s gas absorption heat pump affect people and what did it do
75 tens divided by 10