alexc0s
alexc0s alexc0s
  • 28-01-2021
  • Mathematics
contestada

Calculate the Unit Rate.

$9.75 for 5 mangos.

Relax

Respuesta :

aizawa1A
aizawa1A aizawa1A
  • 28-01-2021

Answer:

$1.95 for 1 mango

Step-by-step explanation:

Answer Link
zoeharrison425
zoeharrison425 zoeharrison425
  • 28-01-2021

Answer:

$1.95

Step-by-step explanation:

By dividing the price by the amount, I found the unit rate.

Answer Link

Otras preguntas

How to find the value of y?
The primary goal of the people who instigated the american revolution was
Who wrote little women
Help solving the problem
Spartan women benefited a great deal from the story of the warrior woman in mythology, folklore, and history. In fact, unlike women in Athens, Spartan women wer
Write in slope-intercept form an equation of the line that passes through the given points. (−9, 5), (−3, 3)
If c = 5/9 ( F-32) and F is 95, then C =
The Crusades... A) stopped all trade between the eastern and western Mediterranean because of the constant state of war. B) had virtually no impact on trade wha
A jar contained 18 red marbles, 14 green marbles, and 20 blue marbles. A marble was selected at random, the color was recorded, and the marble was placed back i
As the seasons change from summer to fall, there are fewer hours of daylight. which is a typical response of a dogwood tree to this change?