Answer:
ω = 0.05 rad/s
Explanation:
We consider the centripetal force acting as the weight force on the surface of the cylinder. Therefore,
[tex]Centripetal Force = Weight\\\frac{mv^{2}}{r} = mg\\\\here,\\v = linear\ speed = r\omega \\therefore,\\\frac{(r\omega)^{2}}{r} = g\\\\\omega^{2} = \frac{g}{r}\\\\\omega = \sqrt{\frac{g}{r}}\\[/tex]
where,
ω = angular velocity of cylinder = ?
g = required acceleration = 9.8 m/s²
r = radius of cylinder = diameter/2 = 5.9 mi/2 = 2.95 mi = 4023.36 m
Therefore,
[tex]\omega = \sqrt{\frac{9.8\ m/s^{2}}{4023.36\ m}}\\\\[/tex]
ω = 0.05 rad/s