A sound wave travels in air toward the surface of a freshwater lake and enters into the water. The frequency of the sound does npt change when the sound enters the water. The wavelength of the sound is 5.67 m in the air, and the temperature of both the air and the water is 20 oC. What is the wavelength in the water

Respuesta :

Answer:

wavelength in the water = 1.311  m

Explanation:

givendata

wavelength of the sound in air =  5.67 m

temperature = 20°C

solution

as we know velocity c in air = 343.3 m/s and velocityˇc in water= 1484m/s

and we take wavelength = w

and

wavelength=velocity ÷ frequency     .................1a

as we know here that In air and in water if the frequency not change then there wavelength depend on speed of sound in air and water

so

wavelength of sound in water = w in air × c in water ÷ c in air

wavelength in the water in water = 5.67 ×  343.2 ÷ 1484

wavelength in the water = 1.311  m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico