kyler wanted to pay no more than$ 0.62 per litter of orange juice. if he purchased 12 litters for $7.58. Did he pay under $0.62?


Can someone please answer this quickly i'll give 16 pts
its based on unit rates

Respuesta :

Answer:

No he payed $0.63 per liter.

Step-by-step explanation:

Okay to solve this you would divide the price payed by the number of liters purchased. So 7.58/12. When we divide this, we get 0.631666667. Rounded this is 0.63. So no he did not pay 0.62.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico