Answer:
[tex]A=39.26\ m^2[/tex]
Step-by-step explanation:
Given that,
The radius of a circle, r = 5 m
The central angle is 180 degrees
We need to find the area of a sector of a circle.
The formula for the area of sector of a circle is given by :
[tex]A=\dfrac{\theta}{360}\times \pi r^2\\\\A=\dfrac{180}{360}\times \pi \times (5)^2\\\\A=39.26\ m^2[/tex]
So, the area of the sector of a circle is [tex]39.26\ m^2[/tex].