Respuesta :

Answer:

7000J

Explanation:

Given parameters:

Mass of car  = 1400kg

Initial speed  = 10m/s

Final speed  = 20m/s

Unknown:

Amount of work done  = ?

Solution:

In this problem, the amount of work done is the same as the change in kinetic energy of the body.

So;

   Work done  = Final kinetic energy  - initial kinetic energy

           Kinetic energy  = [tex]\frac{1}{2}[/tex]  m v²

   Work done  = [tex]\frac{1}{2}[/tex]  m(V²f - V²i )

m is the mass

vf is the final velocity

vi is the initial velocity

   Work done  =  [tex]\frac{1}{2}[/tex] x 1400 x (20 - 10)  = 7000J

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico