contestada

TIMED! URGENT! REALLY APPRECIATE HELP!! TYSM!!!!!!
While on a weekend trip to Austin, you walk around the city at 1.7m/s. How far will you have moved in 15.9s? *

27.03m
.589m
.589m/s

Respuesta :

The answer is 27.03 I just multiplied the two numbers

Answer:

d = 27.03 m

Explanation:

Constant Speed Motion

An object travels at constant speed if the ratio of the distance traveled by the time taken is constant.

Expressed in a simple equation, we have:

[tex]\displaystyle v=\frac{d}{t}[/tex]

Where  

v = Speed of the object

d = Distance traveled

t = Time taken to travel d.

From the equation above, we can solve for d:

d = v . t

It's required to find the distance traveled by someone walking at v=1.7 m/s for t=15.9 s. Substituting in the last equation:

d = 1.7 m/s * 15.9 s

d = 27.03 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico