Answer:
The acceleration of the object is [tex]17\ m/s^2[/tex]
Explanation:
Force
Newton's second law states the net force exerted by an external agent on an object of mass m is:
F=m.a
Where a is the acceleration produced on the object. The acceleration can be calculated by solving for a:
[tex]\displaystyle a=\frac{F}{m}[/tex]
We have an object with a mass of m=40 kg that is acted on by a net force of F=680 N.
Calculate the acceleration:
[tex]\displaystyle a=\frac{680\ N}{40\ kg}[/tex]
Calculating:
[tex]a = 17\ m/s^2[/tex]
The acceleration of the object is [tex]17\ m/s^2[/tex]