A force of 40 Newtons is applied to a mass resulting in an acceleration of 8 m/s2. What force would need to be applied to this mass to cause an acceleration of 25 m/s2?

A- 125 N
B- 50 N
С- 5 N
D- 0.2 N

Respuesta :

Answer:

A- 125 N

Explanation:

Given parameters:

Force applied to the mass  = 40N

Acceleration = 8m/s²

First let us find the mass of this body before we proceed to solve the main problem.

  From Newton's second law of motion:

         Force  = mass x acceleration

          40  = mass x 8  

           mass  = 5kg

New acceleration  = 25m/s²

 The force needed;

           Force  = mass x acceleration

          Force  = 5 x 25  = 125N

ACCESS MORE
EDU ACCESS