Respuesta :

Answer:

1470J

Explanation:

Given parameters:

Mass of the block  = 30kg

Height  = 5m

Unknown:

Gravitational potential energy  = ?

Solution:

The Gravitational potential energy of body is due to its position above the ground level.

 Gravitational potential energy  = mass x acceleration due to gravity x height

So;

Gravitational potential energy  = 30 x 9.8 x 5 = 1470J

ACCESS MORE
EDU ACCESS