Answer: 19 people per sqaure mile
Step-by-step explanation:
Given : Population in 2000 = 103,970,000
The population increased by 13.4% in 2010.
Population in 2010 = 103,970,000 + 13.4% of (103,970,000)
= 103,970,000+ (0.134)(103,970,000)
= 103,970,000(1+0.134)
=103,970,000(1.134)
=117,901,980
In 2000,
Population density= [tex]\dfrac{\text{Population}}{\text{Area}}[/tex]
[tex]=\dfrac{103970000}{761700}\approx 136\text{ people per square mile}[/tex]
In 2010
Population density = [tex]\dfrac{\text{Population}}{\text{Area}}[/tex]
[tex]=\dfrac{117901980}{761700}\approx155\text{ people per square mile}[/tex]
Difference = 155-136 = 19 people per sqaure mile
Hence, the increase in population density in 2010 = 19 people per sqaure mile