Help please i will gove brainly

Answer:
$0.25 per pound (answer B)
Step-by-step explanation:
We can use any two points to give the answer, by doing the slope of the graph, using the formula:
slope = (y2-y1)/(x2-x1)
Using the points (0, 0) and for example (16, 4)
we have:
slope = (4-0)/(16-0) = 4/16 = 1/4 = $0.25 per pound
which agrees with answer B.
Answer:
B) 0.25 pounds
Step-by-step explanation:
Go up the graph to 4 and div the pounds by 4 and you get 0.25! :)