Respuesta :

Answer:

$0.25 per pound (answer B)

Step-by-step explanation:

We can use any two points to give the answer, by doing the slope of the graph, using the formula:

slope = (y2-y1)/(x2-x1)

Using the points (0, 0) and for example (16, 4)

we have:

slope = (4-0)/(16-0) = 4/16 = 1/4 = $0.25 per pound

which agrees with answer B.

Answer:

B) 0.25 pounds

Step-by-step explanation:

Go up the graph to 4 and div the pounds by 4 and you get 0.25! :)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico