Respuesta :

Answer:

22...................

Step-by-step explanation:

.................

Answer:

[tex]C = 34.5 \ cm[/tex]

Step-by-step explanation:

Circumference of the circle is given as

[tex]C=2\pi r[/tex]

Where r is radius of circle.

Diameter of given circle is 11 cm. We know radius is half of diameter.

[tex]r=\frac{d}{2} = \frac{11}{2}[/tex]

Circumference can be calculated as

[tex]C=2\pi (\frac{11}{2} )[/tex]

[tex]C = 34.5 \ cm[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico