AAcosta3169
AAcosta3169 AAcosta3169
  • 28-01-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 5 cartons of milk is $25.75. What is the unit price for 1 carton of milk?

Respuesta :

jpoohgainey jpoohgainey
  • 28-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

6.43

Answer Link
sesciec sesciec
  • 28-01-2021

Answer:

1 cartoon is equal to $5.15

Step-by-step explanation:

So if 5 = 25.75 you need to divide in order to get for 1 only and to check the you finish the rest and you can also do $5.15 x 5 to get 25.75

Answer Link

Otras preguntas

what is 72.1 repeating as a fraction
¿Qué no debe estar en la mesa? A. el tenedor B. el plato C. la sal D. el camarero
Describe how the parts of a cell are like a city or town. Identify what parts of a town are similar to cell organelles.
Who is Alexander the great?
what is 40 percent as a decimal?
The Great Compromise called for the creation of a _________ legislature. Members of the lower house, known as the _______________________ would be elected by _
What is the scientific notation of 8888800
Help? Which of the following contributed the most to the rapid growth of Spokane? A. discovery of coal in the Cascades B. discovery of gold in Idaho C. developm
What would happen to your mass if the mass of the earth doubled?
Can someone plz tell me the question to this instead of saying something else than my questioned plz help me and don't mind about the writing in the pic it not