Respuesta :

Lanuel

Answer:

Velocity = 2m/s

Explanation:

Given the following data;

Mass = 8kg

Momentum = 16kgm/s

To find the speed;

Momentum can be defined as the multiplication (product) of the mass possessed by an object and its velocity. Momentum is considered to be a vector quantity because it has both magnitude and direction.

Mathematically, momentum is given by the formula;

Momentum = mass * velocity

Substituting into the equation, we have;

16 = 8 * velocity

Velocity = 16/8

Velocity = 2m/s

Therefore, the bowling ball is traveling at the rate of 2 meters per seconds.

ACCESS MORE
EDU ACCESS