anathe anathe
  • 28-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jasmine has $26 to spend on binders and pens. The pack of pens cost $4.75. Each binder costs $5. Write an inequality to determine the maximum number of binders she can buy.

Respuesta :

Quagmiretoilet42069
Quagmiretoilet42069 Quagmiretoilet42069
  • 28-01-2021

Answer

(5 x B) + 4.75 ≤ 26

B is the amount of binders.

Answer Link

Otras preguntas

what is the domain of the function f(x)=square root of 2-x?
What region in georgia receives the most rainfall
What happened to scottie beam state of the culture
Which of the following is equivalent to V54 ? Ogro 2727 озув O 3V
The set of all points in a plane that are a fixed distance from a given point
Create an algorithm that will prompt a user to answer the following question. "Do you want to convert the Fahrenheit temperature to Celsius?’ While the user ans
What is located at the 180th degree meridian line
Give reasonsA) A gas exerts pressure on the walls of the container.B) A gas fills completely the vessel in which it is kept.
Help me...it’s like the walls are caving in... Q10 please.
An 18 1/2 - fluid ounces bottle of water costs $3.79. What is the unit rate? Round to the nearest cent. A 3 2/5 - pound bag of yarn costs $5.25. What is the uni