104482 104482
  • 28-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 1/4 of potatoes cost 40.75 how much would one pound cost

Respuesta :

mtolassa69 mtolassa69
  • 28-01-2021

Answer 6 dollars and 52 cents

Step-by-step explanation: 6 1/4 = (6.25)

40.75/6.25 = 6.52 per unit price

Answer Link

Otras preguntas

what does RACI stand forwhat does raci stand for
What is mexcio most important naturl source?
for number of votes how do you find the majority
Slope=y-interceptFunction/equation y=_____x+___Coordinate you are choosing to test out (___,___).Show Your Work Plugging in.
Write the product as a trinomial. A (2x + 3)(4x – 2) B 8x2 + 8x – 6 3 6x2 + 13x – 6 4 6x2 – 5x – 6 5 6x2 – 13x – 6
Ebert is 14.5 ft from the base of the school flagpole when he sees a pigeon at the top of the 26 ft high flagpole. From where he is standing, what is the angle
I need help with this one, anyone???
How did Churchill use his eloquence to lead his country?
why does the speaker offer a poem to the reader rather some other gift
Need help. Thank you :”)
ACCESS MORE