Respuesta :

Answer:

26.74g

Explanation:

The equation of the reaction is;

SIO₂ + 3C --> SiC +2CO

From the balanced equation, the relationship between SiC and C is;

3 mol of C produces 1 mol of SiC

Converting mol to mass using; Mass = moles * Molar mass

Mass of SiC = 1 mol * 40.11 g/mol = 40.11g

This means;

3 mol of C produces 40.11g of SiC

2 mol of C produces xg of SiC

3 = 40.11

2 = x

x = 2 * 40.11 / 3 = 26.74g

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico