Respuesta :

Answer:

m = 7.39 g.

Explanation:

Hello!

In this case, since the molar mass of iron (III) phosphate is 150.82 g/mol based on its molecular formula (FePO₄), we can compute the mass in grams of 0.0490 moles of this compound by setting up the following dimensional analysis:

[tex]m=0.0490mol*\frac{150.82g}{1mol} \\\\m=7.39 g[/tex]

Best regards!

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico