Answer:
Del paid £40 for the goods.
Step-by-step explanation:
It is given that:
Selling price of goods = £38
Loss = 5%
It means that,
Selling price = (100-5)% = 95%
Let,
x be the buying price.
95% of x = 38
[tex]\frac{95}{100}x=38\\\\0.95x=38[/tex]
Dividing both sides by 0.95x
[tex]\frac{0.95x}{0.95}=\frac{38}{0.95}\\x=40[/tex]
Therefore,
Del paid £40 for the goods.