ayesha01977567343 ayesha01977567343
  • 28-01-2021
  • Mathematics
contestada

a Work out the cost of 250 ml of this apple juice
A 750 ml carton costs $1.86.​

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 28-01-2021

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

750/1.86 = 250/x

Divide both sides by 250.

3/1.86 = 1/x

x = 1.86/3

x = 0.62

Answer: $0.62

Answer Link

Otras preguntas

Refer to Table 24-1. If Year 1 is the base year, then the inflation rate in Year 2 was a. 2.10 percent. b. 1.40 percent. c. –3.90 percent. d. –1.40 percent.
Farsightedness is corrected with a ___ lens.
The cost of 25 apples is $18.50. What is the cost of one apple
Hey, guys help me answer!
why be concerned about Plagiarism?​
What is academic writing
1. What is the origin/meaning of the name Argentina? 2. Capital of Argentina. 3. Argentina's motto. 4. Argentina's monetary unit/currency. 5. Countries that bor
Multiply (6 - 5)². OA) 11+ 60i B) 36 +25i OC) 11-60i OD) 36-25i
Points out 1.00 P Flag question. Instructions: Given the preimage and image, find the dilation scale factor. Use the forward slash (i.e. "/") for all fractions
the idea of setting timers for work intervals followed by short breaks is called what​