will give brainliest!!! please help

Answer:
10.8 m²
Step-by-step explanation:
To find area, we do 3.14*r^2
since diameter = 2 radius divide each by 2
2 and 0.75
A outer= 3.14*2^2
3.14*4
12.56 m²
A inner = 3.14*0.75^2
≈1.8 m²
to find the shaded area subtract the outer from the inner
12.56-1.8=10.76
which rounds up to
10.8 m²
If we use π then we get
about
12.57
and
1.77
subtract to get
10.8 m²