Respuesta :

Step-by-step explanation:

1 mole of any substance = 6.022 * 10²³ molecules.

Number of moles of CO2

= (4.5 * 10¹⁶)/(6.022 * 10²³)

= 0.75 * 10^(-7)

= 7.5 * 10^(-8) mol.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico