Respuesta :

The final volume V₂=4.962 L

Further explanation

Given

T₁=20 + 273 = 293 K

P₁= 1 atm

V₁ = 4 L

T₂=100+273 = 373 K

P₂=780 torr=1,02632 atm

Required

The final volume

Solution

Combined gas law :

P₁V₁/T₁=P₂V₂/T₂

Input the value :

V₂=(P₁V₁T₂)/(P₂T₁)

V₂=(1 x 4 x 373)/(1.02632 x 293)

V₂=4.962 L

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico