A 15.75-9 piece has a specific heat of 0.46 J/g °C, and its temperature
changes from 25°C to 175°C. How much energy does it absorb?

Respuesta :

Answer:

Q = 1086.75 [J]

Explanation:

We must use the following equation of thermal energy, which relates the specific heat to the mass and to the change in temperature.

[tex]Q=m*C_{p}*(T_{final}-T_{initial})\\[/tex]

Where:

m = mass = 15.75 [g]

Cp = specific heat = 0.46 [J/g*C]

Tfinal = final temperature = 175 [°C]

Tinitial = initial temperature = 25 [°C]

Now replacing:

[tex]Q=15.75*0.46*(175-25)\\\\Q= 1086.75[J]\\[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico