A mole of a substance has a mass in grams that is equal to the molecular mass. For example, a carbon atom has a mass of 12.01 u. A mole of carbon has a mass of 12.01 g. Based on their molar masses, list the GFM of each substance.

Respuesta :

Answer:

hello your question is incomplete attached below is the complete question

answer :

Fe2O3 = 159 g/mol

CO = 28.01 g/mol

Fe = 55.85 g/mol

CO2 = 44.01 g/mol

Explanation:

  • Molar mass for Fe2O3

       Fe = 55.85 g/mol

       O = 16.0 g/mol

       hence the molar mass of Fe2O3 = 2(55.85) + 3(16) = 159 g/mol

  • Molar mass for CO

        C = 12.01 g/mol

        O = 16.0 g/mol

        hence the molar mass of CO = 28.01 g/mol

  • Molar mass for Fe

        Fe = 55.85 g/mol

  • Molar mass for CO2

        C = 12.01 g/mol

        O = 16.0 g/mol

        hence the molar mass of CO2 = 12.01 + 2(16) = 44.01 g/mol

Ver imagen batolisis

Answer:

There ya go ;)

Explanation:

Ver imagen rayywest
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico