lilobee02
lilobee02 lilobee02
  • 27-01-2021
  • Physics
contestada

A gas station is charging $1.29 per gallon of gas. What would be the price for a liter of gas?​

Respuesta :

donaldtrumpj67 donaldtrumpj67
  • 27-01-2021

Answer: $0.343/liter

Explanation: $1.29/gallon x 1 gallon/3.78541 liters = $0.343/liter

Answer Link

Otras preguntas

If crepresents a number, which of the following statements uses the multiplicative identity? O c.O=0 OC. 1 = 0 O c+ 0 = 0
can a changeful AC current be measured over time? if so, with what instrument?
If an atom has 16 protons, 14 neutrons, and 17 electrons, what is the atom's electrical charge?
How did the Farmers' Alliance contribute to the rise of the Populist movement?
How was the Three Fifths Compromise tke the Great Compromise?
The point Z(5, -3) is rotated 270° clockwise around the origin. What are the coordinates of the resulting point, Z′?
Location is a matter of __Place is a matter of __
Suppose that a car traveling with constant speed to the west takes a 90° left turn toward south. Which of the following statements about its acceleration in the
How many times can 16 go in 14 I’m so sorry for doing this but I haven’t been in school for two months and I forgot how to do long division
What is the inverse y=-4/5x + 11
ACCESS MORE