26wolfordr
26wolfordr 26wolfordr
  • 27-01-2021
  • Mathematics
contestada

A 2-kilogram bag of birdseed costs $8.54. What is the unit price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-01-2021

Answer:

$8.54÷2 kg = $4.27 for 1 kg of birdseed

Answer Link

Otras preguntas

Spartan soldiers helped save retreating members of the Greek army at the Battle of Marathon. at the Battle of Thermopylae. against a force of three hundred Pers
8 pencels cost 3.44 whates the unit rate of one pencil
how do I solve 6v-5/8=7/8
_____ are larger cells with membrane-bounded organelles. Prokaryotes Eukaryotes
Harold stores 10656 pounds of grain for 24 cattle. Eachcow eats 12 pounds a day. How many days would the food supply last?
The maxillary bones and mandible are part of which structure? a. the facial bones b. the cranial bones c. the hyoid bone d. the spine
who buys most of Mexico's oil? a. Canada b. Peru c. united States d. England
A store bought 9 cases of lightbulbs in May and 8 cases in June. There are 58 lightbulbs in each case. How many lightbulbs did the sore buy altogether??
If the cartoon is interpreted with the Articles of Confederation in mind, what would it most likely be saying?
Nayarit wants to swim 50 miles this school year. She plans to swim 1/4 mile each day. How many days will it takes her to swim 50 miles?