Answer:
Explanation:
The density of a substance can be found by using the formula
[tex]density = \frac{mass}{volume} \\[/tex]
volume = final volume of water - initial volume of water
volume = 260.5 - 242 = 18.5 mL
We have
[tex]density = \frac{194.3}{18.5} \\ = 10.5027[/tex]
We have the final answer as
Hope this helps you