Watch help video
Anthony is going to invest in an account paying an interest rate of 2.7% compounded
quarterly. How much would Anthony need to invest, to the nearest hundred dollars,
for the value of the account to reach $130 in 10 years?
Answer:
Submit Answer
attempt 2 out of
Privacy Policy Terms of Service
Copyright 2021 Delta Muthon All Reserved

Respuesta :

Answer:

Anthony needs to invest $99.33.

Step-by-step explanation:

The compound interest formula is given by:

[tex]A(t) = P(1 + \frac{r}{n})^{nt}[/tex]

Where A(t) is the amount of money after t years, P is the principal(the initial sum of money), r is the interest rate(as a decimal value), n is the number of times that interest is compounded per year and t is the time in years for which the money is invested or borrowed.

Interest rate of 2.7% compounded quarterly.

This means that [tex]r = 0.027, n = 4[/tex].

How much would Anthony need to invest, to the nearest hundred dollars, for the value of the account to reach $130 in 10 years?

We have to find P for which: [tex]A = 130, t = 10[/tex]. So

[tex]A(t) = P(1 + \frac{r}{n})^{nt}[/tex]

[tex]130 = P(1 + \frac{0.027}{4})^{4*10}[/tex]

[tex]P = \frac{130}{(1 + \frac{0.027}{4})^{4*10}}[/tex]

[tex]P = 99.33[/tex]

Anthony needs to invest $99.33.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico