Answer:
The first store
Step-by-step explanation:
Given data
Let us find the unit cost on each sale
A price for pineapples is $5 for two pineapples
Unit cost per pineapple
=5/2
=$2.5 per pineapple
price for pineapple is $8 for four pineapples
Unit cost
=8/4
=$2 per pineapple
Hence the first store offers the lowest price per pineapple $2.5