A price for pineapples is $5 for two pineapples the price for pineapple is $8 for four pineapples which store is offering the lowest price per pineapple explain your answer

Respuesta :

Answer:

The first store

Step-by-step explanation:

Given data

Let us find the unit cost on each sale

A price for pineapples is $5 for two pineapples

Unit cost per pineapple

=5/2

=$2.5 per pineapple

price for pineapple is $8 for four pineapples

Unit cost

=8/4

=$2 per pineapple

Hence the first store offers the lowest price per pineapple $2.5

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico