1) Excess reagent
1 mol N2 / 3 mol H2
6.0 mol N2 *3 mol H2 / 1 mol N2 = 18 mol H2
18mol H2 > 12 mol H2 => H2 is limiting (you need 18 mol H2 to use all the 6 mol N2), then N2 is in excees.
12.0 mol H2 * 1mol N2/ 3 mol H2 = 4 mol N2 is the quantity that will react, then the excess is 6 mol N2 - 4 mol N2 = 2 mol N2
2) NH3 produced
12 mol H2 * [2 mol NH3 / 3 mol H2] = 8 mol NH3
Aslso, 4 mol N2 *[2molNH3 / 1 molN2] = 8 mol NH3, the same result.
3) Yield
80% * 8 mol NH3 = 6.4 mol NH3