The number of C atoms in 0.500 mole of C =3.011× 10^23 atoms.
1 mole of carbon atom = 6.022 × 10^23
The number of moles given = 0.500
If 1 mole = 6.022 × 10^23 atoms
0.500 = X atoms
cross multiply,
X atoms = 0.5 × 6.022 × 10^23
= 3.011× 10^23 atoms
Therefore, the number of C atoms in 0.500 mole of C =3.011× 10^23 atoms.
Learn more about atoms here:
https://brainly.com/question/15356425