An object moving north with an initial velocity of 14 m/s accelerates 5 m/s2 for 20 seconds. What is the final velocity of the object

Respuesta :

SJ2006

(v₂-v₁)/t = a

(v₂-14)/20 = 5

v₂-14 = 100

v₂ = 114 m/s

Answer:

114 m/s

Explanation:

3 or C

ACCESS MORE
EDU ACCESS