Luc5ioHannahfaj Luc5ioHannahfaj
  • 28-10-2016
  • Mathematics
contestada

A box of 8 snack bars costs $24.72. a single snack bar cost $3.47. what is the savings on each snack bar if you buy a box of 8 snack bars?

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 28-10-2016

Cost of eight individual snack = 3.47 * 8 = $27.76

Total savings = 27.76-24.72 = $3.04

Saving on 1 pack = $3.04/8 = $0.38

So, your answer is $0.38

Answer Link

Otras preguntas

Which best describes the scientific process
what is the term for all traits passed biologically from parent to child.
the weatherman warned to expect storms to occur this afternoon. is thtis sentence a verb noun adjective or adverb please help
when did world war 2 start
when benny’s sister penny is 24, Benny’s age will be 125% of her age. How old is Lenny? a) how old will Benny be then? b)If Benny is 12 years old now, how old i
does anyone know a lot about how to: - calculate mass of magnesium metal - calculate the actual yield of magnesium oxide - calculate the theoretical yield of Mg
What is the length of the missing leg in this right triangle?18 mm 24 mm 26 mm 32 mm
15 + 102 • [12 – (12 – 3 • 2)] + 6
What did the 13th , 14th 15th, and 19th Amendments do?
The two expressions below have the same value when rounded to the nearest hundredth. log5 b log9 48 What is the approximate value of log b to the nearest h