Do not forget that mass = volume x density
Mass of 1 cm^3 = Density[/tex]
[tex]mass of 2 cm^3 = 19.3 g + 19.3 g = 2*19.3 g[/tex]
Then eventually we can find mass of 5 cm^3 : =
[tex]19.3 g + 19.3 g+19.3g+19.3g+19.3g= 5*19.3 g[/tex]
So the answer is D
And that's it. I'm sure it will help.