At noon on a clear day, sunlight reaches the earth\'s surface at Madison, Wisconsin, with an average power of approximately 3.00 kJ·s–1·m–2. If the sunlight consists of photons with an average wavelength of 510.0 nm, how many photons strike a 2.70 cm2 area per second?

Respuesta :

Energy of a wave:
E = nhc/λ
3000 = (n x 6.63 x 10⁻³⁴ x 3 x 10⁸)/(510 x 10⁻⁹)
n = 7.69 x 10 ²¹ photons per second per meter²
2.70 cm² = 2.70/10,000 m²
= 2.7 x 10⁻⁴
Photons per second = 7.69 x 10 ²¹ x 2.7 x 10⁻⁴
= 2.08 x 10¹⁸ photons per second
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico