The dress store is having a sale where all merchandise is 1/4 off. A women buys $36 of merchandise at the sale price.
What would she have had to pay at the regular price?
if she bought the item at 1/4 off, then she paid 1 - 1/4 = 3/4 of the original price
if the original price was P then
(3/4) P = 36
P = 36 x 4 / 3 = $ 48.00