Respuesta :
The correct answer is B) $78.80. If it asks you to show your work, then: $25.9 + $32.59 + $19.98 - $5 + 7.25% and after that you will have your answer of $78.80. Hope I helped
Answer:
The Angelo pay $ 79.16 for his online purchase .
Option (c) is correct .
Step-by-step explanation:
As given
Angelo purchased some gifts for his younger brothers and sisters online.
He bought a dollhouse for $32.59, 2 board games for $12.95 each and 2 movies for $9.99 each.
Total amount of puchase = Cost of doll house + Cost of board games + Cost of movies .
= 32.59 + 2 × 12.95 + 2 × 9.99
= 32.59 + 25.9 + 19.98
= $78.47
The web site had a promotional offer of $5 off and no shipping fees for any purchase totaling at least $50.
Thus
Total amount of puchase after apply off coupon = Total amount of purchase - off price .
= $78.47 - $5
= $73.47
As given
Angelo was charged 7.25% tax on his total purchase.
7.25% is written in the decimal form.
[tex]= \frac{7.25}{100}[/tex]
= 0.0725
Tax price = 0.0725 × Total amount of purchase
= 0.0725 × 78.47
= $5.6891
Total Angelo pay for his online purchase = Tax price + Total amount of puchase after apply off coupon.
= $5.6891 + $73.47
= $ 79.16 (Approx)
Therefore the Angelo pay $ 79.16 for his online purchase .
Option (c) is correct .