three coworkers decided to buy fruit to share at lunch time.Antonii spent $1.47 on bananas.Laura spent $2.88 on apples.Suzanne spent $2.85 on oranges.

If Laura bought 2.1 pounds of apples,is the price per pound of apples greater than or less than $1 ? how can you tell?

Respuesta :

Answer:

The price per pound of apples is greater than $1.

Step-by-step explanation:

Please consider the complete question:

Three coworkers decided to buy fruit to share at lunch time. Antonii spent $1.47 on bananas.Laura spent $2.88 on apples. Suzanne spent $2.85 on oranges. If Laura bought 2.1 pounds of apples, is the price per pound of apples greater than or less than $1 ? how can you tell?

To find the price of apples per pound, we need to divide total amount paid by Laura ($2.88) with total pounds of apples (2.1 pounds) bought.

Price of apple per pound = [tex]\frac{2.88}{2.1}[/tex]

Price of apple per pound = $1.37142857

Since the price of apples per pound is $1.37, therefore, the price per pound of apples is greater than $1.

We can simply tell that the price per pound of apples is greater than $1 because 2.88 is greater than 2.1. So when we will divide 2.88 by 2.1, then we will get a number greater than 1.

ACCESS MORE