Answer:
Resistivity = 231.481 K Ohm
Yes, Intrinsic Silicon is the semiconductor.
Explanation:
Solution:
At 300K:
Let suppose mobility of electron in intrinsic semiconductor = [tex]M_{e}[/tex]
Mobility of electron in intrinsic semiconductor is:
[tex]M_{e}[/tex] = 1300 [tex]cm^{2}[/tex]/volt.sec
Let suppose mobility of hole in intrinsic semiconductor = [tex]M_{h}[/tex]
[tex]M_{h}[/tex] = 500 [tex]cm^{2}[/tex]/volt.sec
We know that, intrinsic silicon semiconductor has equal number of holes and electrons. So,
At 300 K
Intrinsic Carrier Concentration = 1.5 x [tex]10^{10}[/tex]/[tex]cm^{3}[/tex] = C
And,
Conductivity of intrinsic Silicon is:
σ = C x ([tex]M_{h}[/tex] + [tex]M_{e}[/tex]) e
e = 1.6 x [tex]10^{-19}[/tex] C
So, plugging in the values, we get:
σ = C x ([tex]M_{h}[/tex] + [tex]M_{e}[/tex]) e
σ = 1.5 x [tex]10^{10}[/tex] x (500 + 1300) x 1.6 x [tex]10^{-19}[/tex]
σ = 4.32 x [tex]10^{-6}[/tex]
So, now we can find the resistivity.
Resistivity = 1/σ
Resistivity = 1/ 4.32 x [tex]10^{-6}[/tex]
Resistivity = 231.481 K Ohm
Yes, Intrinsic Silicon is the semiconductor.