Answer: The mass of the ethanol is 322.6 pounds
Explanation:
Density is defined as the mass contained per unit volume.
[tex]Density=\frac{mass}{Volume}[/tex]
Given : Mass of ethanol = ?
Density of ethanol= [tex]0.789g/ml[/tex]
Volume of ethanol = 49.0 gal = 185485 ml ( 1gal=3785ml)
Putting in the values we get:
[tex]0.789g/cm^3=\frac{xg}{185485ml}[/tex]
[tex]x=146347g=322.6pound[/tex] (1g=0.00220462pound)
Thus the mass of the ethanol is 322.6 pounds