A crystalline grain of aluminum in a metal plate is situated so that a tensile load is oriented along the [1 1 1] direction. What tensile stress is required (to 3 significant figures) to produce a critical resolved shear stress of 0.242 MPa along [1 0 1] in the (1 1 -1) plane

Respuesta :

Answer: required tensile stress is 0.889 MPa

Explanation:

Given that;

tensile load is oriented along the [1 1 1] direction

shear stress is 0.242 MPa along [1 0 1] in the (1 1 -1) plane

first we determine

λ which is Angle between  [1 1 1]  and  [1 0 1]

so

cosλ = [ 1(1) +  1(0) + 1(1) ] / [ √(1² + 1² + 1²) √(1² + 0² + 1²)]

= 2 / √3√2 =  2/√6

Next, we determine ∅ which is angle between [1 1 1]  and  [1 1 -1]

so,

cos∅ = [ 1(1) +  1(1) + 1(-1) ] / [ √(1² + 1² + 1²) √(1² + 1² + (-1)²)]

cos∅ = [ 2-1] / [√3√3 ]

cos∅ = 1/3

Now, we know that;

σ = T_stress/cosλcosθ

so we substitute

σ = 0.242 / ( 2/√6 × 1/3 )

σ = 0.242 / 0.2721

σ = 0.889 MPa

Therefore, required tensile stress is 0.889 MPa

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico