Answer:
[tex]v=5m/s[/tex]
Direction:SW(south-west)
Explanation:
From the question we are told that
Velocity and direction of Runner [tex]V_r= 5m/s ,East[/tex]
Velocity and direction of Air[tex]V_a= 4m/s ,South[/tex]
Generally the the resultant velocity v is mathematically given as
[tex]v=\sqrt{V_a^2+V_r^2}[/tex]
[tex]v=\sqrt{4^2+5^2}[/tex]
[tex]v=5m/s[/tex]
The resultant velocity is towards the south-west