brennanstover5454 brennanstover5454
  • 21-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jif peanut butter costs $3.29 for 16 oz. Skippy peanut butter costs $7.69 for 40 oz. Which is the better buy?

Respuesta :

krillian
krillian krillian
  • 21-01-2021
40 oz is better cause 3.29 x 2 is 6.58 for 32 oz add 8oz or 1.50 add you get 8.08
Answer Link

Otras preguntas

750 yards in25 minutes
what is 0.03÷558 ? With the steps
The boiling point for liquid helium is 4 K, what is the temperature in Fahrenheit?
The word count of the active document is typically displayed on the ________.
How do I show my work on 6-(5+13)x2+8
Which statement about in-text citations is most accurate? They are comprehensive listings of source material. They should provide enough information to loo
In a criminal case,___can appeal the trial's court decision once a final judgement is entered. A: Only the plaintiff B: Either party C: Only the defendant D: Ap
Why do Russians consider 862 the year when their country began?
A fat (or triacylglycerol) would be formed as a result of a dehydration reaction between _____.
For the first four weeks of school, the cafeteria served either spaghetti or lasagna on Thursday. Based on the evidence, Liam states that the cafeteria will ser