jinslostslipper39
jinslostslipper39 jinslostslipper39
  • 21-01-2021
  • Mathematics
contestada

Kaitlin bought 27 pounds of rice for $11 .
How many dollars did she pay per pound of rice?

Respuesta :

thebecks
thebecks thebecks
  • 21-01-2021

Answer:

$0.41 per pound

Step-by-step explanation:

$11/27 pounds=$0.407 per pound

Answer Link

Otras preguntas

what does juxtaposing mean
When photographing wildlife, what type of lighting should you use? Camera flash only A softbox Strobe lighting Available light 00:16:42 Descript
Which sentence best translates "They don't eat it"? A. No lo comes. B. No lo comemos. C. No lo comen. D. No lo van a comer.
HELP*** What is the biggest difference between exponential functions and other functions?
Order these numbers from least to greatest. 2.508 , 2.58 , 3.64 , 2.9
Please do not (predate) your check when you pay your bill. What is the meaning of the prefix pre- in the underlined word? before between go after excessive
If the value of x decreases by 4, how does the value of m(x + 6) change?
A ______ must be replaced after too much current in it causes it to melt.
Families of functions
Please help with geometry homework!