jinslostslipper39
jinslostslipper39 jinslostslipper39
  • 21-01-2021
  • Mathematics
contestada

Kaitlin bought 27 pounds of rice for $11 .
How many dollars did she pay per pound of rice?

Respuesta :

thebecks
thebecks thebecks
  • 21-01-2021

Answer:

$0.41 per pound

Step-by-step explanation:

$11/27 pounds=$0.407 per pound

Answer Link

Otras preguntas

What additional information would contribute to the validity of the ideas presented in this article? A) research data about this new thermometer pill B) more i
Who is a fan of Lettie Lutz? If anyone is, PLEASE tell me about her!!!
if 2/11x-2=-15/7 then​
hink about a density curve that consists of two straight-line segments. The first goes from the point (0, 1) to the point (0.7, 1) then the second goes from the
A depreciation method that is used when a collection of assets is heterogeneous and the assets have different useful lives is the: composite method. hybrid me
The rectangle below has an area of 2 - 4x - 12 square meters and a length of 2 2 meters. What expression represents the width of the rectangle?
Select the correct answer. Dramatic irony is a literary device where the audience understands something that characters do not. Which statement best describes a
What operations could be used to solve -48=6(n-3)
When an animal cell is placed in a hypotonic solution it will
Lauer Corporation has provided the following information about one of its laptop computers:DateTransactionNumberof UnitsCost per Unit1/1Beginning Inventory100$8