jinslostslipper39
jinslostslipper39 jinslostslipper39
  • 21-01-2021
  • Mathematics
contestada

Kaitlin bought 27 pounds of rice for $11 .
How many dollars did she pay per pound of rice?

Respuesta :

thebecks
thebecks thebecks
  • 21-01-2021

Answer:

$0.41 per pound

Step-by-step explanation:

$11/27 pounds=$0.407 per pound

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP!!! A six-sided number cube labeled 1 through 6 is rolled 500 times. An odd number is rolled 325 times. Compare the experimental probability of rolli
An angle that shares the same sine value of an angle that measures 5pi/4 radians is located where? A. Quadrant I B. Quadrant II C. Quadrant IV D. along an axis
Identify the transformations that describe the graph of an odd function. Select all that apply. 1. reflection over the x-axis 2. reflection over the y-axis
Compute the amount of interest earned in the following simple interest problem. A deposit of $7,000 at 8.5% for 120 days.
Which of the following describes a major similarity between the enlightenment and the great awakening
part of being a good team worker is
Fill in the blanks in the following statement: Momentum is a _____ quantity because it involves _______.
How did the Enlightenment idea of popular sovereignty influence the American Revolution? a. It inspired colonists to elect their own government with leaders of
with remainders answer ASAP pls
PLZ HELP ASAP!!!!!!!! 99 POINTS Which is an example of a poorly stated claim? A) Improving opportunities in Math for Young Girls will Decrease Economic Dispari