jinslostslipper39
jinslostslipper39 jinslostslipper39
  • 21-01-2021
  • Mathematics
contestada

Kaitlin bought 27 pounds of rice for $11 .
How many dollars did she pay per pound of rice?

Respuesta :

thebecks
thebecks thebecks
  • 21-01-2021

Answer:

$0.41 per pound

Step-by-step explanation:

$11/27 pounds=$0.407 per pound

Answer Link

Otras preguntas

What are Relative pronouns:
3 Which point on the number line represents 4? B с D D o В O
Jordan wants to buy a bike that usually sells for $80.00. The store is having a sale and all merchandise is discounted by 20%. What is the total cost of the bik
In the Giverwhy did things seem so tense for jonas after the ceremony?​
Charmaine runs 7 miles in 80 minutes. At the same rate, how many miles would she run in 64 minutes?
Mary Hayes (AKA Molly Pitcher) helped at the Battle of Monmouth by:
I JUST NEED HELP!!! ASAP!! Gold and chlorine form the ionic compound AuCl3. What's the name of this compound in the common system? Question 20 options: A) Auro
Use the divisibility rules to determine which of the following numbers 528 is divisible by. (Check all that apply.) 6 3 5 7 10 2 11 9 4
help me out bruv it is due by the end of week
This is for band please help I have to turn it in now