jinslostslipper39
jinslostslipper39 jinslostslipper39
  • 21-01-2021
  • Mathematics
contestada

Kaitlin bought 27 pounds of rice for $11 .
How many dollars did she pay per pound of rice?

Respuesta :

thebecks
thebecks thebecks
  • 21-01-2021

Answer:

$0.41 per pound

Step-by-step explanation:

$11/27 pounds=$0.407 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Read the passage from “The Caged Bird.” But a bird that stalks down his narrow cage The connotation of narrow in the passage creates a feeling of A.indifferenc
The temperature at which water condenses from a gaseous to a liquid form
Which best describes the uterus?
In isosceles triangle FGH, FG is congruent to GH. If Elijah draws a line segment from the vertex G to the midpoint of FH, labeling the midpoint K, what can he p
What type of heat transfer occurs between a pan and the stove burner it is sitting on? A. conduction B. convection C. radiation
describe one way that a cube and a cylinder are alike
"What effect did Roman farmers' fear of raids have on the empire?"
Which answer is a correctly punctuated compound sentence? A. Miss Westland is driving to Montana tomorrow, and she plans to leave at 6:30 A.M. B. Miss Westland
Keywords should never be repeated in a r sum . true or false.
which of the following is a prime number 6765 63 + 60