jinslostslipper39
jinslostslipper39 jinslostslipper39
  • 21-01-2021
  • Mathematics
contestada

Kaitlin bought 27 pounds of rice for $11 .
How many dollars did she pay per pound of rice?

Respuesta :

thebecks
thebecks thebecks
  • 21-01-2021

Answer:

$0.41 per pound

Step-by-step explanation:

$11/27 pounds=$0.407 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Select all that apply . What are the waste products of respiration ? Co2 O2 H2O (CH2O)n Energy ATP
Lee Jenkins worked the following hours as a manager for a local Pizza Hut: 82,61,7 and 73 How many total hours did Lee work?
You suspect that a pregnant 16-year-old girl has a broken leg after she was hit by a car. You explain that you plan to splint her leg, and she agrees to treatme
Which table of values is correct for the equation y = - x + 3. x y -3 0 0 3 3 6 x y -3 -6 0 -3 3 0 x y -3 0 0 -3 3 -6 x y -3 6 0 3 3 0
 How did the Pima regain their water rights? What has this accomplishment meant to the Pima? Why does Dr. Don Warne think that it might help the Pima become he
Charge a $5 penalty if an attempt is made to withdraw more money than available in the account.Here the account string is "S" or "C". "S" is for savings account
Glenna wants to rent a car for a trip to key west for one weekshe calls two car rental companies to get prices. mr kotters rentals rents a cadillac escalade for
The variety of Riverside Ranger logo T-shirts includes 12 different designs. Setup between designs takes one hour (and $24,000), and, after setting up, you can
What is one of the defining characteristics of the modern era?
state the aufbau principle.