jinslostslipper39
jinslostslipper39 jinslostslipper39
  • 21-01-2021
  • Mathematics
contestada

Kaitlin bought 27 pounds of rice for $11 .
How many dollars did she pay per pound of rice?

Respuesta :

thebecks
thebecks thebecks
  • 21-01-2021

Answer:

$0.41 per pound

Step-by-step explanation:

$11/27 pounds=$0.407 per pound

Answer Link

Otras preguntas

It has been argued that the earliest sociological research reproduced the same problematic social inequalities that were studied. Thus, it can be concluded that
Equation Equation 1: y =z+3 2: 4z - 4y = 20 Graph
What does C stand for in the CPI Coping Model on the STAFF side? A. Collaboration B. Crisis Resolution C. Communication D. Control
The final sketch of a crime scene is based on the _____ taken and will assist with creating a scaled diagram of the scene.
A dad buys a ball and a jersey for each of the 8 players on the baseball team. Each jersey costs $4.30. The dad spends a total of $164 for balls and jerseys.
Помогите пожалуйста даю 30 балов
Read the paragraph and answer the question. (1) Some artists use junk to create their work. (2) They may create mosaics, collages, or even sculptures out of pi
A towns population increased from 23,750 to 43,800 in 15 years.what was the percent of change?
Formal greetings include: Options: A) Mr. B) Jr. C) Ms. D) Miss
What is the nth therm for the sequence [tex]S = \left\{1,5,10,50,100,500,1000,\cdots, n\right\}[/tex]. I know you can split in 2 sequences 1,10,100 for odd n, b