jinslostslipper39
jinslostslipper39 jinslostslipper39
  • 21-01-2021
  • Mathematics
contestada

Kaitlin bought 27 pounds of rice for $11 .
How many dollars did she pay per pound of rice?

Respuesta :

thebecks
thebecks thebecks
  • 21-01-2021

Answer:

$0.41 per pound

Step-by-step explanation:

$11/27 pounds=$0.407 per pound

Answer Link

Otras preguntas

The sine ratio of the two triangles as a fraction are blank and blank . Blank #1 Blank #2
Which represents the solution(s) of the graphed system of equations, y = x2 + x – 2 and y = 2x – 2? (–2, 0) and (0, 1) (0, –2) and (1, 0) (–2, 0) and (1, 0) (0,
it's 2 pm how many degrees are in the angle between the hour and minute hand
SPANISH 3 PLS HELP!!(02.03 MC) Escoge la preposición correcta de por o para, para completar la frase. Select the correct preposition, por or para, in order to
A builder set up a wooden frame in which to pour concrete for a foundation to a house. the length of the wooden frame is 24 feet. The width is 32 feet. The diag
When do drinkers begin to lose judgment and self-control?
In the beginning of the letter, to whom is Mr. Phillips referring when he says “lions”? attorneys slave masters slaves gods
A battery has chemical energy, which can be used to generate thermal and radiant energy in a lightbulb. Which best explains what happens to the amount of energy
Compare the fractions. −6/7__−1/7 A.= B. connot be compared C.
the following factors affect the labor market excepta)government actionb)social changec)population shiftd)teamwork