jinslostslipper39
jinslostslipper39 jinslostslipper39
  • 21-01-2021
  • Mathematics
contestada

Kaitlin bought 27 pounds of rice for $11 .
How many dollars did she pay per pound of rice?

Respuesta :

thebecks
thebecks thebecks
  • 21-01-2021

Answer:

$0.41 per pound

Step-by-step explanation:

$11/27 pounds=$0.407 per pound

Answer Link

Otras preguntas

one on one training in the hotel
Which statement best explains the meaning added by the allusion in this excerpt? O Alluding to the ancient festival of Lupercal demonstrates that only commoners
¿Cómo se dice "baseball cap" en español? A. La camisa B. La gorra C. Los pantalones D. Las botas
What does Clay say will happen if the system is rejected?
you shouldnt have a choice in school because​
In a laboratory investigation, a student separates colored compounds obtained from a mixture of crushed spinach leaves and water by using paper chromatography.
what are the coordinates of the point on the directed line segment from (-1, -10) to (7,6) that partitions the segment into a ratio of 1 to 3
Where should you look to find information about the company and position before your interview? O in Yellow Pages O in the newspaper O in the business section O
solve 5x + 15< 60. and give me a step by step on how you solved it
Question 16 of 25 Given any triangle ABC labeled as shown, the law of sines states that: B KULINA b OA. The ratio of the sine of an angle to the length of the l