Respuesta :
Answer:
R = 7,87N to the left at 82,26° above the horizontal
Explanation:
Graph1: situation drawing (attached image)
Graph2: Resulting from the forces on the x '- y' axes (attached image)
Fx' = (12 - 8,4)N = 3,6N to the right at 35° above the horizontal
Fy' = (31 - 24)N = 7N to the left at 55° above the horizontal
Graph 3: Resulting vector of forces (R) on x-y coordinate axes (attached image)
R = Rx i + Ry j
Rx = 3,6Cos(35°) - 7Cos(55°) = -1,06N
Rx = 3,6Sin(35°) + 7Sin(55°) = 7,8N
R = (1,06 -i + 7,8 j ) N
Magnitude of R:
[tex]R = \sqrt{(-1,06)^2+(7,8)^2} = 7,87N[/tex]
[tex]\alpha = tan^{-1} (\frac{7,8}{1,06} ) = 82,26 degrees[/tex] to the left above the horizontal.



The sum of all the four forces using the component method is 29.67 N.
The given parameters;
- 12.0 N to the right at 35.0° above the horizontal,
- 31.0 N to the left at 55.0° above the horizontal,
- 8.40 N to the left at 35.0° below the horizontal
- 24 N to the right at 55.0° below the horizontal
The x and y component of each force is calculated as follows;
force ------------ angle ---------x - component ------ y - component
F θ Fcosθ Fsinθ
12 35 9.83 6.88
31 55 -17.81 25.39
8.4 35 -6.88 -4.82
24 55 13.77 -19.66
----------------------------------------------------------------------------------
∑F -28.63 7.79
-----------------------------------------------------------------------------------
The resultant force is calculated as follows;
[tex]F = \sqrt{F_y^2 + F_x^2} \\\\F = \sqrt{(-28.63)^2 + (7.79)^2} \\\\F = 29.67 \ N[/tex]
Thus, the sum of all the four forces is 29.67 N.
Learn more here: https://brainly.com/question/21458593