The height of a cone with a diameter of 12 m whose volume is 226 m^3 is 6 m
What is the cone of a height?
The height of a cone is calculated using the formula:
h = 3V/πr 2
Where h = height of the cone
V = volume of the cone
r = Radius of the cone
But note that radius, r = diameter divided by 2
r = 12 ÷ 2 = 6m
Volume = 226 m^3
How to calculate the height of a cone
Substitute the values into the formula
h = 3 × 226 ÷ 3.14 × 6 × 6
h = 678 ÷ 113. 04
h = 6m
Therefore, the height of a cone with a diameter of 12 m whose volume is 226 m^3 is 6m
Learn more about height of a cone here:
https://brainly.com/question/6613758
#SPJ9